اصول شست شست و شوی فرش ماشینی

basics-washing-carpet.jpg

از نگرانی های خانم های خانه دارد خصوصا در ایام خاص مانند عید نوروز شست و شوی فرش ماشینی است . نظافت فرش اهمیت ویژه ای دارد  . اصولی وجود دارد که هنگام شست و شوی فرش ماشینی باید به آن ها دقت شود تا کیفیت و ظاهر زیبای فرش سالیان سال به قوت خود باقی بماند .
اصول شست و شوی فرش ماشینی نکات ساده ای هستند که رعایت نکردن آن ها باعث آسیب های جبران ناپذیری خواهد شد .

راه های شست و شوی فرش ماشینی

رایج ترین نوع تمیز کردن استفاده از شامپو فرش و بهترین روش مراجعه به قالیشویی های معتبر است چراکه قالیشویی ها با رعایت اصول و استفاده از امکانات این کار را انجام میدهند .
فرش را نباید زیاد و در فواصل زمانی کوتاه شست در عین حال ماندگاری آلودگی ها در بافت ها و عدم شست و شوی به موقع باعث ایجاد کپک و تجزیه در گره ها میشود . پس از اطمینان از اینکه زمان شست و شوی فرش فرا رسیده است مراحل زیر را با دقت به ترتیب طی خواهیم کرد .
غبارگیری
غبارگیری ، زدودن انواع گرد و غبار از فرش است و از اصول اولیه شست و شوی فرش ماشینی است و با هدف خارج کردن خاک های موجود در بافت انجام میشود تا از گل شدن در هنگام شست و شو جلوگیری به عمل آید . این عمل به دو صورت غبارگیری معمولی و غبارگیری مکانیکی انجام میشود .
غبارگیری معمولی روشی ست که در عموم خانه ها خصوصا در زمان های قدیم بسیار رایج بوده است . در این روش فرش را از بلندایی آویزان کرده و با ضربه زدن سعی در خروج گرد و غبار میکنند . جارو زدن با جارو های زبر و خشن که بتواند به گره ها و نقطه اتصال نخ خاب و نخ تار نزدیک شود نیز از جمله روش هایی ست که در غبارگیری معمولی بکار گرفته میشود . ضربات نباید آنقدر محکم باشند که به الیاف آسیب زده یا موجب از هم گسیختگی گره ها شود .
غبارگیری مکانیکی روشی ست که در قالیشویی ها و کارخانجات استفاده میشود . شدت فشار و ضربات متناسب با نوع فرش متفاوت تنظیم میشود . همانطور که گفته شد غبارگیری از اصول شست و شوی فرش ماشینی به حساب می آید اما متاسفانه در برخی مکان ها بدان توجه لازم نشده و رعایت نکردن آن موجب ایجاد گل و لای در عمق فرش و در نهایت پوسیدگی خواهد شد در واقع تبدیلات گل در گره ها موردی است که با آبکشی از بین نمی رود . در زندگی های شهری که معمولا از جارو برقی و مکش برای تمیز کردن استفاده میشود ، کمتر امکان ماندن گرد و غبار در بافت ها وجود دارد .
پس از عملیات غبارگیری واردمراحله ای می شویم که نیازمند آب هستیم در این قسمت باید نوع الیاف مشخص شود تا اگر امکان پس دادن رنگ در فرش وجود داشته باشد از روش های خاص دیگری استفاده شود . فرش های ماشینی کمتر و فرش های دستبافت عموما چون از الیاف طبیعی بافته شده اند دچار تغییر رنگ میشوند برای اطمینان ، لازم است دستمال خیسی را روی فرش پهن کنیم رنگی شدن دستمال به معنای پس دادن رنگ توسط الیاف خواهد بود .
مرحله بعد که لازم است به اصول شست و شوی فرش ماشینی در آن دقت شود استفاده از تمیز کننده ها و مواد شیمیایی است . فرش را کاملا با آب خیس کرده و مواد تمیزکننده را که با آب رقیق نموده و به مایع با غلظت اندکی تبدیل کرده ایم بر سطح فروش میریزیم و با کمک گرفتن از وسایل شست و شو مایعات را روی سطح دوران میدهیم .
در نهایت با فشار آب کافی تمام کف و مواد شوینده را به طور کامل از درون بافت ها خارج میکنیم .

نکات مهمی که باید در هنگام شست و شوی فرش ماشینی در منزل دقت کنیم

لازم است هنگام شست و شو از سطوح سخت و سیمانی یا موزایک با شیب ملایم استفاده نماییم تا آب های خارج شده از فرش در زیر آن باقی نمانند .
هرگز از آب داغ استفاده نشود و فشار آب به صورت دوش با شیب ملایم باشد چراکه ریختن آب داغ روی فرشهای ماشینی بدلیل داشتن پلاستیک در الیاف مصنوعی خود موجب سفتی و زمختی شده و در فرش های دستبافت آب داغ به پس دادن رنگ و ثابت شدن رنگ های مختلف در قسمت هایی خواهد شد که رنگ سفید ، کرم یا روشن دارند و رنگبرداری مجدد از آن ها بسیار هزینه بر و دشوار خواهد بود . برای آب گیری فرش هایی که رنگ پس میدهند از لول کردن هنگامی که هنوز کاملا خشک نشده اند خودداری نمایید و پس از آبکشی آب باقیمانده را با برس یا پارو بگیرید و پس از آن چند ساعت در همان مکان بصورت پهن شده باقی بگذارید تا از احتمال تغییر رنگ دادن الیاف جلوگیری به عمل آید .
مهمترین اصل شست و شوی فرش ماشینی مواد شیمیایی هستند که مورد استفاده قرار میدهیم ، مواد قلیایی آسیب بیشتری وارد کرده و دقت شود در هنگام انتخاب شوینده از مواد قوی با دوز بالا استفاده نشود . شوینده های خنثی مانند پودر دستی که در آب حل شده ، صابون یا پودر صابون و مایع ظرفشویی مواد مناسبی هستند . هرگز از وایتکس برای قسمت های رنگی استفاده نشود .
خشک کردن از دیگر اصول شست و شوی فرش ماشینی محسوب میشود . الیاف و سطح فرش در تماس مستقیم با نور خورشید به سرعت خشک میشود اما پشت فرش و نقطه اتصال نخ خاب با نخ تار و پود از جمله مکانهایی هستند که بیشترین میزان پوسیدگی را به دلیل رطوبت و عدم خشکی کامل دارند . پس از اطمینان از خشک شدن سطح فرش به مدت چند ساعت پشت فرش را رو به آفتاب و در معرض هواخوری قرار دهید تا گره ها خشک شوند .
پس از طی کردن مراحل شست شوی ، فرش را در مکان مورد نظر پهن کرده و با برس یا جاروی دستی روی آن کشیده تا الیاف از هم باز و درخشنده شوند .
دانستن جنس و مقاومت الیاف در هنگام شست و شو بسیار مهم است . اگر الیاف باکیفیت باشد ، فرش بعد از شست و شو ، هیچ تغییری در آن رخ نمی دهد .

شرکت تولیدی فرش الیاسی با ارائه محصولاتی معتبر و با دوام موجب خوش نامی و اعتبار در بازار شده است . کیفیت و دوام محصولات فرش الیاس در کنار زیبایی و درخشندگی توجه مشتریان را به خود جلب کرده . از ویژگی های بارز فرش الیاسی میتوان به این مورد اشاره کرد که در صورت رعایت و اصول شست و شوی فرش ماشینی میتوان با هر بار شست و شو محصول را مانند روز اول و زیبایی و جلوه ای بی نظیر در منزل پهن کرده و از کیفیت آن تا سالها بهره برد . فرش الیاسی با فروش آنلاین خود توسط سایت معتبر شرکت تولیدی الیاسی کار مشتریان را آسان و در ارتقا تکنولوژی جامعه گامی مفید برداشته است ، با مراجعه به سایت موبوطه می توانید پس از دریافت اطلاعات کامل ، فرش مورد نظر خود را انتخاب و به آسانی و باقیمت مناسب سفارش دهید .

کلمات کلیدی مرتبط :
'شست و شوی فرش ماشینی' , 'راه های شست و شوی فرش ماشینی'
نظرات کاربران
نظری برای این مطلب ثبت نشده است
نـظـرات
نام و نام خانوادگی :
عنوان مطلب :
نظر شما :
دیگر مطالب کاربردی فرش
خرید فرش ماشینی ارزان
روش از بین بردن لکه فرش دستباف یا فرش ماشینی
خرید فرش ماشینی بر اساس تعداد شانه
درباره مشخصات کامل فرش
خرید مستقیم فرش به قیمت درب کارخانه
ادامه
نماد فرش ماشینی کاشان
سفارش اینترنتی انواع فرش بصورت عمده
خرید اینترنتی فرش ماشینی با کیفیت بالا