سلیقه فرش ماشینی و دستبافت در کشورهای غربی - قسمت دو

carpet-western.jpg

فرش های ماشینی تولید شده در ایران در بسیاری از از کشور های دنیا طرفداران و مشتریان خاص خود را دارد . ویژگی های این محصول ایرانی مانند ؛ طرح و نقشه ی با اصالت آن ، کیفیت ، اندازه ، رنگ های خاص آن و سایر ویژگی های آن موجب شده است تا مشتریان خود را در سراسر دنیا داشته باشد .

با این حال ، سلیقه و نوع انتخاب مشتریان از نظر ویژگی هایی که به آنها به صورت مختصر اشاره کردیم ، متفاوت است . برای اینکه بتوانیم به بازار پر سودی در حوزه فروش و صادرات فرش ماشینی ایرانی دست پیدا کنیم ، لازم است به این انتخاب ها و سلیقه ها توجه شود . به همین منظور ، در این مقاله می خواهیم برخی از طرفداران و خریداران کشورهای خارجی فرش ماشینی ایرانی و سلیقه آن ها در انتخاب این محصول با ارزش بپردازیم . در حال حاضر یکی از برترین تولید کنندگان فرش ماشینی در جهان و در بین کشورهای غربی ، کشور ایران می باشد .

+ بیشتر بدانید : برای دیدن مقاله جایگاه و صادرات فرش کلیک کنید


مشتریان فرانسوی 

فرانسه کشوری است که از زمان های گذشته تا به حال فرش ایرانی در انجا مشتریان خاص خود را داشته است . در کشور فرانسه مشتریان برای خرید قالی های ماشینی به این ویژگی ها توجه بسیاری می کنند ؛

 قیمت فرش ماشینی : یکی از عواملی که در کشور فرانسه به آن توجه فراوان می شود قیمت قالی ماشینی است که برایشان مهم است و اگر فرش های گران قیمت را برای فروش به آنجا ببرید احتمالا موفق به فروش ان ها نخواهید شد . در طی این سال ها تجربه نشان داده است ، زمانی که قیمت فرش ماشینی ایرانی افزایش یافته ، در بازار های خرید و فروش دیگر طرفدار چندانی ندارند و کشور های دیگر که محصولات خود را با قیمت کمتری برای فروش گذاشته اند توانسته اند جایگاه آن را بگیرند .

 رنگ های روشن : از دیگر ویژگی هایی که مشتریان فرانسوی به آن دقت می کنند ، نوع رنگی که در فرش به کار رفته است . این کشور علاقه ای فراوان به فرشهای رنگ روشن مانند ؛ آبی ، صورتی و سفید دارند .

طرح های محلی : فرانسویان ترجیح می دهندکه فرش هایی دارای طرح های محلی که مربوط به جنوب و جنوب شرق ایران هستند خریداری کنند . این فرش ها بیشتر طرح های حیوانات و طبیعت ساده هستند .

اندازه فرش : کشور فرانسه فرش هایی که در اندازه حداکثر 6 متر هستند ، خریداران و طرفداران بیشتری دارند .

 

 مشتریان انگلیسی

از دیگر مشتریان و متقاضیان فرش ماشینی ایران در اروپا ، کشور انگلستان است . انگلیسی ها نیز در خرید فرش به موارد زیر علاقه و توجه دارند که هنگام تولید محصول باید این نکات را مد نظر قرار داد .

رنگ فرش : انگلیسی ها ترجیح می دهند فرش هایی را که در زمینه و طراحی آن از رنگ های مد روز رایج در بازار به کار رفته است را بخرند . در انتخاب رنگ فرش سلیقه ثابتی ندارند و هر آنچه در بازار به روز باشد را انتخاب کرده و خریداری می کنند .

 طرح فرش ها :  بر عکس فرانسوی ها که طرفدار طرح های جنوب ایران هستند انگلیسی ها بیشتر طرح هایی که در فرش های سمت غرب و شمال غربی کشورمان رواج دارد ، را ترجیح می دهند .

 اندازه فرش : در انگلستان علاقه دارند ، فرش هایی که به منظور استفاده های کم حجم مانند : کناره ، تابلو فرش و غیره بافته شده است خریداری و استفاده کنند . به همین دلیل در این کشور نیز فرش هایی را که اندازه آن ها از 6 متر کمتر است را ترجیح می دهند .

نوع بافت :  این کشور فرش ماشینی را خریداری می کنند که الیاف و نوع بافت آن ها براق باشد . انگلیسی ها فرش های گران قیمت و با کیفیت استفاده می کنند و جزو مشتریان چند ساله ایران به حساب می آیند .

فرش های ماشینی ایرانی در بسیاری از کشور های عربی به ویژه در حاشیه خلیج فارس طرفداران و مشتریان زیادی دارد . به همین دلیل لازم است ویژگی های محصولاتی که سلیقه آن هاست را بدانیم .

 

 کشور عربستان

اولین کشوری که از مشتریان اصلی  فرش های ماشینی ایرانی در بین تمام کشورهای عربی به حساب می آید .  این محصولات در میان قالی های صادراتی از دیگر کشورها ، بیشترین سهم را در بازار های فرش عربستان دارد ، به همین دلیل در ادامه به ویژگی هایی که مردم عربستان برای خرید یک فرش ماشینی مناسب دنبال ان هستند پرداخته می شود .

ترکیب رنگی : در این کشور ، فرش هایی که رنگ های روشن ، کم رنگ و طیف رنگی قرمز دارند طرفداران بیشتری دارد .

طرح فرش : در عربستان طرح هایی که به شکل های هندسی هستند طرفدار بیشتری دارند تا طرح هایی که نقش و نگار دارند و شامل عکس هستند .

الیاف فرش : اکثر فرش هایی که با الیاف هایی مانند ابریشم ، پشم و غیره بافته شده اند ، در این کشور مشتری بیشتری دارند .

اندازه فرش : در کشور عربستان معمولا فرش هایی با ابعاد بالا را خریداری می کنند مانند ، 1000 متری و بزرگتر هستند . یکی از کاربرد های این قالی ها استفاده در کاخ های سران و بزرگان این کشور است . هم چنین اماکن مذهبی نیز این فرش ها را بیشتر بر می گزینند .

 

 کشور کویت 

کشور کویت از دیگر کشور های عربی است که طرفدار فرش ماشینی ایرانی هستند . علت این علاقه آن ها نیز به دلیل قدمت و اصالتی که در این محصولات به چشم می خورد ، است . از جمله ویژگی هایی که این کشور در فرش های انتخابیشان می خواهند به چشم بخورد عبارتند از ؛

رنگ فرش : به لحاظ رنگ ، به فرش هایی با تم رنگی روشن و تیره علاقه مند هستند و بسته به نیازشان فرش ماشینی با رنگ زمینه روشن و یا تیره را انتخاب می کنند .

طرح فرش ؛ در کشور کویت ، بیشتر به طرح های قدیمی ایرانی علاقه مند هستند . هم چنین فرش هایی که ساده تر هستند و طرح هایی کمتری دارند .

اندازه فرش ؛ در این کشور بیشتر فرش هایی با ابعاد 4 و 6 متری به فروش می رسد .

 

 کشور لبنان 

از دیگر کشور های عربی است که از طرفداران فرش های تولید شده در ایران می باشد . از ویژگی های نوع فرش مورد علاقه این کشور می توان به موارد زیر اشاره داشت ؛

رنگ فرش ؛ در لبنان نیز مانند سایر کشور های عربی دیگر ، به فرش های طیف قرمز رنگ و رنگ روشن بیشتر تمایل نشان می دهند .

طرح فرش ؛ در این کشور بیشتر به طرح های که در فرش های مناطق بلوچ و کرد نشین ایران استفاده می شود ، علاقه مند هستند .

الیاف فرش ها ؛ فرش های بافته شده با پشم در بازار های این کشور طرفداران و مشتریان بیشتری دارند .

اندازه فرش ؛ در لبنان ، بیشتر به فرش هایی در اندازه های کوچک و کمتر از شش متری علاقه مند هستند . بازاریابی در کشور های عربی دارای استاندارد و شرایط ویژه ای می باشد که باید به همه آن ها توجه داشت . 

کلمات کلیدی مرتبط :
'سلیقه فرش خارجی' , 'فرش مناسب خارجی ها' , 'سلیقه فرش برای عربستان' , 'سلیقه فرش برای فرانسه'
نظرات کاربران
نظری برای این مطلب ثبت نشده است
نـظـرات
نام و نام خانوادگی :
عنوان مطلب :
نظر شما :
دیگر مطالب کاربردی فرش
راز رنگها در فرش ماشینی برای خرید
مزایای خرید فرش ماشینی
خرید فرش ماشینی ارزان
روشهای خرید اینرتنتی انواع فرش
راهنمای خرید فرش کودک مناسب
ادامه
نماد فرش ماشینی کاشان
سفارش اینترنتی انواع فرش بصورت عمده
خرید اینترنتی فرش ماشینی با کیفیت بالا