سلیقه فرش ماشینی و دستبافت در کشورهای غربی

tailoring-western-countries-carpet.jpg

فرش دستباف ایرانی با دارا بودن ویژگی هایی خاص در طرح و نقشه ، اندازه و کیفیت علاوه بربازارهای داخلی توانسته است علاقمندان زیادی را در سراسر دنیا به خود جذب کند ، با این وجود سلیقه مشتریان در انتخاب فرش ماشینی با هم تفاوت دارد . برای داشتن مشتریان بیشتر و بازاری پررونق تر باید راجب سلیقه و پسند مردم آن منطقه بیشتر بدانیم . اکنون سعی داریم بفهمیم چه کشوری فرش دستباف ایرانی را بهتر می خرد ! پس در این مقاله بر این آمده ایم که بتوانید با سلیقه یابی فرش در کشورهای غربی بیشتر آشنا شوید .

 

1- سلیقه فرش آمریکا

این کشور بزرگترین وارد کننده فرشهای دستباف شمرده می شود چرا که با داشتن متنوع ترین نژادها و قومیت ها ، سلیقه ها بسیار متفاوت بوده و انواع گوناگونی از فرش را خواستار می شوند . مهم ترین پارامترها برای مردم این کشور در انتخاب قالی ، رنگ ، اندازه ، نقشه و مواد اولیه آن می باشد که باید ویژگی های زیر را دارا باشند :

- پرفروش ترین و مناسب ترین ابعاد فرشهایی با اندازه های 2*3 فوت ، 9*6 فوت ، 10*8 فوت ، 14*10 فوت است .

- آن ها بیشتر رنگ های روشن و آرام را می پسندند . رنگ هایی مثل کرم ، پوست پیازی ، بژ ، مغز پسته ای و قهوه ای کاملا روشن طرفداران زیادی دارد . البته هماهنگی این رنگ ها در متن فرش هم بسیار اهمیت دارد و نباید اختلاف رنگ در حاشیه و زمینه ضدیت داشته باشد .

- آن ها عاشق طرح های اصیل ایرانی که لچک ترنج دارند هستند ، اما نسل جدید آن ها طرح هایی با گل های درشت و خلوت را می پسندند .

- ارزان بودن فرشی دلیل بر نامرغوب بودن برای آن ها نیست و به کیفیت مواد اولیه فرشها بسیار دقت می کنند .

 

2- سلایق فرش در آلمان

بعد از آمریکا ، آلمان جایگاه دوم را در واردات فرشهای دستباف دارد که سهم زیادی از آن را ایران به خود اختصاص داده است . علاوه بر این که مردم این کشور علاقه به فرش ایرانی دارند اول هر ماه میلادی نمایشگاهی بزرگ از فرشهای دستبافت ایرانی در شهر هانوفر برگزار می شود . پس شناخت سلایق این بازار مهم ، ضروری است که می توان به چند نکته اشاره کرد :

- در کل خواهان رنگ های ملایم و روشن هستند . رنگ هایی مثل کرم ، حاشیه خاکی خیلی کم رنگ و زمینه کرم را دوست دارند که البته هر چه تعداد رنگ به کار رفته در آن کمتر باشد برایشان جذاب تر است .

- نقشه هایی که در عین اصیل بودن خلوت و بدون ترنج هستند مورد توجه بیشتری از طرف آن ها قرار می گیرند .

- اکثرا ابعاد 6 متر و کوچکتر از آن متقاضی زیاد دارد .

- مواد اولیه مرغوب مخصوصا رنگ های طبیعی به کار رفته در فرش دستباف از اهمیت بالایی برای آن ها برخوردار است .

 

3- فرانسه

فرانسه هم از جمله کشورهایی است که سابقه طولانی در خرید فرشهای دستباف ایرانی دارد ولی شرایط خاصی برای خرید دارند که به آن می پردازیم :

- قیمت فرش از هر چیزی برای آن ها مهم تر است و حتی اگر از هر نظر آن را بپسندند ولی گران باشد به سراغ فرشی از دیگر کشورها که ارزان تر باشد می روند .

- آن ها علاقه به رنگ های روشن دارند مثل سفید ، صورتی و آبی .

- نقشه و طرح های محلی در آن جا طرفداران زیادی دارد مثل فرشهای بافته شده توسط مناطق جنوب و جنوب شرق ایران که بیشتر الهام گرفته از طبیعت و حیوانات است .

- حداکثر اندازه ای که خریداران به آن تمایل دارند فرشهای 6 متری است .

 

4- انگلیس

انگلستان هم یکی دیگر از علاقمندان به هنر دست ایرانی است و فرش با ویژگی های زیر را می پسندند :

- آن ها سلیقه ثابتی ندارند و از طرح های جدیدی که وارد بازار می شود استقبال می کنند .

- این مردم سلیقه ای مقابل فرانسوی ها دارند و طرح هایی که توسط مناطق غربی و شمال غرب مثل تبریز بافته می شوند را می خرند .

- فرشهای کوچک بیشتر مورد توجه آنهاست مثل کناره و تابلو فرش که ابعادی کمتر از 6 متر داشته باشند .

- آن ها قالی هایی که الیاف آن براق هستند را دوست دارند و علاوه بر آن به دنبال قالی های قدیمی نیز هستند .

 

5- سلیقه فرش ایتالیا

مردم این کشور رنگ های متفاوتی از قالی های دستبافت را دوست دارند که ثابت نیست و معمولا رنگ هایی که آرام و ملایم هستند مثل کرم ، بژ و آبی و قرمز کمرنگ را انتخاب می کنند و مثل انگلیسی ها فرش با ابعاد زیر 6 متر را طالب هستند .

در ادامه نیز باید بیان داشت شما می توانید برای خرید اینترنتی انواع فرش های ماشینی از طریق فروشگاه محبوب فرش الیاسی اقدام کنید و فرش خود را درب خانه تحویل بگیرد.

کلمات کلیدی مرتبط :
'سلیقه فرش ماشینی' , 'سلیقه فرش کشورها' , 'فرش در آلمان'
نظرات کاربران
نظری برای این مطلب ثبت نشده است
نـظـرات
نام و نام خانوادگی :
عنوان مطلب :
نظر شما :
دیگر مطالب کاربردی فرش
نکات مهم در نگهداری از فرش
اصول شست شست و شوی فرش ماشینی
الیاف و نقشه فرش ماشینی
خرید فرش مناسب برای منزل
علت خرید اینترنتی فرش ماشینی
ادامه
نماد فرش ماشینی کاشان
سفارش اینترنتی انواع فرش بصورت عمده
خرید اینترنتی فرش ماشینی با کیفیت بالا