تراکم فرش و شانه فرش چیست

difference-carpet.jpg

فرش ها به طور کلی دارای دو نوع تراکم ( طولی ، عرضی ) هستند . به تعداد گره ها در یک متر از عرض فرش را تراکم عرضی فرش گفته می شود . تعداد گره ها در یک متر طولی قالی را تراکم طولی فرش می گویند . تراکم هایی که در بازار فرش رایج است ، تراکم 1000 ، تراکم 1200 ، تراکم 1400 ، تراکم 1700 و دیگر تراکم های فرش که از این قبیل است می باشد. در این مقاله سعی شده است که ما به این موضوع پی ببریم تراکم فرش و شانه فرش چیست .


شانه فرش چیست
شانه ی فرش یکی از قسمت های اصلی فرش در دستگاه بافندگی است که تار فرش از بین شانه ی فرش رد میشود . تراکم عرضی گره های بافته شده در فرش ماشینی را شانه فرش می گویند . شانه ی فرش بر حسب متر می باشد . ما میتوانیم به راحتی شانه واقعی فرش را محاسبه کنیم شاید این در نظر مردم کار سختی باشد ولی اینگونه نیست هنگامی که گفته می شود این فرش 1000 شانه است یعنی در یک متر از عرض فرش ماشینی ، 1000 گره وجود دارد . پس شما می توانید به راحتی گره های یک پنجم یا یک دهم از یک متر فرش را محاسبه کنید تا به راحتی شانه فرش ماشینی را بدست آورید.

 

تفاوت شانه فرش با تراکم فرش در چیست
به طور ساده می توان گفت که فرش هایی که شانه ی بیشتری دارند ریز نقش تر و شلوغ تر از بقیه فرش های ماشینی با تراکم کمتر هستند به همین علت است که به فرش های با تراکم بالا ، فرش دستبافت گونه گفته می شود . با توجه به متن فوق میتوان به این نتیجه دست یافت که شانه ی فرش به ریزی و شلوغی نقشه فرش مربوط می شود. اما همان طور که از نام تراکم فرش بر می آید تراکم فرش مربوط به فشردگی و تراکم فرش می باشد و هرچه تراکم فرش ماشینی بیشتر باشد فرش ماشینی سفت تر و سنگین تر خواهد بود و می توان گفت که هر چه شانه ی فرش ماشینی بیشتر باشد تراکم فرش ماشینی بیشتر می شود.

گروه تحقیقاتی فروشگاه فرش الیاسی

کلمات کلیدی مرتبط :
'شانه فرش ماشینی' , 'شانه فرش' , 'تراکم فرش' , 'فرش ماشینی' , 'فرش دستبافت گونه' , 'تراکم فرش ماشینی' , 'تراکم عرضی فرش' , 'تراکم طولی فرش' , فرش
نظرات کاربران
نظری برای این مطلب ثبت نشده است
نـظـرات
نام و نام خانوادگی :
عنوان مطلب :
نظر شما :
دیگر مطالب کاربردی فرش
روشهای خرید اینرتنتی انواع فرش
طرحهای فرش ماشینی برای خرید
خرید اینترنتی فرش
خرید اینترنتی فرش کاشان
خرید مستقیم فرش به قیمت درب کارخانه
ادامه
نماد فرش ماشینی کاشان
سفارش اینترنتی انواع فرش بصورت عمده
خرید اینترنتی فرش ماشینی با کیفیت بالا