فرش در دکوراسیون منزل

role--iranian-carpet-decoration.jpg

نقش فرش در طراحی دکوراسیون


طراحی داخلی ، ایجاد سیرکولاسیون مناسب و نیز عملکردی در فضا با استفاده از چیدمان ، تعریف شده است . در طراحی داخلی شخص طراح با توجه بر تقسیم بندی فضاهای داخلی به کمک عناصر بصری و رنگ آمیزی تاثیر میگذارد ودر این راستا وسایل دکوراسیون سعی در خلق فضایی متناسب با کاربری محیط دارند .
یک طراح با این امر مواجه است که با چه ابزاری و چگونه چیدمانی میتواند محیطی متناسب با فرهنگ و خواست مخاطب خود بیافزایند ! حال هر چه دانش طراح نسبت به علم زیبایی شناسی ، جامعه شناسی و صنایع دستی دکوراتیو فرهنگ خود غنی تر باشد ، موفقیت بیشتری در اجرای دکوری متناسب با روحیات مخاطب خواهد داشت و بر پایه این دانش هر چه خلاقیت بیشتری به کار بندد محیطی متفاوت تر را ایجاد خواهد کرد . بر این مبنا ما در این بخش سعی بر معرفی راهکار هایی که منجر به حضور متناسب تر فرش ایرانی با محیط ، در دکوراسیون داخلی گردد را داریم .

چیدمان فضای داخلی منزل به دلیل ماهیت آرامش طلب خانه از اهمیت ویژه ای برخوردار است . فرش ها و قالیچه ها از بهترین ابزار برای تعیین مرزبندی فضای خانه هستند . اغلب طراحان از این ویژگی برای داشتن یک فضای غذا خوری در هال بهترین کار را استفاده از فرش با قالیچه های متفاوت می دانند . این کار به آن ها کمک میکنئ علاوه بر مرزبندی فضایی که در اختیار دارند ، جاذبه خاصی برای خانه فراهم کنند .

فرش ایرانی ، در همه جای دنیا به عنوان به عنوان عنصری ثابت و ارزش دار در دکوراسیون داخلی به شمار میروند و جایگاه ویژه ی آن در طراحی کلاسیک غیر قابل انکار است .

تجسم فضای کلاسیک بدون یک تخته فرش دستباف یا فرش ماشینی ایرانی واقعا غیر ممکن است !


امروزه تنوع و رنگ فرش ماشینی به گونه ای است که نیاز تمامی افراد را برابرده میکند . از فرش های دستباف ریز نقش گرفته تا انواع جاجیم ، گلیم و گبه های  رنگی و مدرن ، بنابراین به راحتی میتوان خانه خود را مطابق هر سبکی دکور کرد .

پیس از هر توصیه ای در این زمینه یاداوری این مطلب خالی از لطف نیست که معمولا فرش های دستباف بیشتر شهر های ایران در سه قالب اصلی به لحاظ طرح بافته میشوند که عبارتند از : لچک ، ترنج ، خشتی و افشان که در میان آنها ترنج قرار میگیرد از قدیم مورد استقبال بیشتری قرار گرفته و اغلب فرش هایی که شما در منازل یا در فرش فروشی ها میبینید  در همین طرح ها بافته شده اند .

برخی از کارشناسان فرش ادعا میکنند که طرح های اصلی فرش های ایرانی ، برگرفته از معماری ایرانی است .


در نتیجه هنگامی که در ساختار خانه ها تغییری اساسی ایجاد میشده ، طراحان فرش نیز از این تغییر تبعیت میکرده اند . آن ها بر این عقیده اند که طرح لچک ترتج فرش ها از طرح پردیس معمار ساختمان های سده ی آخر دوره اشکانیان الهام گرفته شده است . این معماری از فضای اندرونی ، بیرونی تشکیل شده بود و در واقع طرح های لچک ترنج دار ، نمادی از حیاط این ساختمان ها بوده اند . لچک ها باغچه های سبزی کاری چهار وجه حیاط و ترنج حوض میانی حیاط را یاداور میشدند . گل های میان آنها نیز به گل کاری های حیاط اشاره دارند . پس از گذشت زمان و ایحاد تغییرات در معماری و حذف حوض میانی و باغچه ای سبزی کاری ، طرح افشان فرش به وجود آمد . در این طرح دیگر اثزی از لچک و ترنج نبود و با حفظ همان حاشیه اصلی در میان حاشیه ها ، نقش هایی از انواع گل ها و ساقه ها و برگ دیده می شد . طرح های خشتی از جمله دیگر طرح های فرش ها ایرانی هستند که بر اساس آن تمام سطح داخلی مابین حاشیه ها به مستطیل مساوی تقسیم بندی و در داخل هر یک نقش های بافته میشود که ممکن است است نقشه ها چندین بار در خشت های مختلف تکرار شود .
البته طرح های دیگری نیز وجود دارند که در شهر های مختلف بر اساس این برداشت از معماری محیط بافته میشوند . گبه ها ، فرش های ترکمنی و فرش های قشقایی از این دسته اند .

فرش ماشینی نیز مانند فرش های دست باف دارای چنینن طرح هایی هستند ، با این تفاوت که در فرش های ماشینی تمامی قوانین و اندازه ها میتواند تغییر کند و یا قوانین طراحی فرش دستباف را زیر پا بگذارد . بحاطر همین موضوع در طراحی فرش ماشینی دست طراح بازتر بوده و به هر نحو و شکلی که قصد کند قادر به طراحی می باشد . در فرش ماشینی انواع طرح ها و مدل ها طراحی میشود اعم از بدون ترنج ، بدون حاشیه و یا حتی ترنج بزرگ تر و یا حاشیه ای که قسمتی از زمینه را به خود اختصاص میدهد .

انتخاب قالی

نیز مانند انتخاب بسیاری از لوازم خانه ، تابع رعایت قوانین و اصولی است که به هماهنگی و سازگاری با سبک دکوراسیون محیط بیانجامد . اینکه چه فرشی را برای کدام دکور انتخاب کدام دکور انتخاب کنیم و فرش چه مساحتی از فضای مورد نظر را اشغال کند عامل مهمی است . همه ی ما با کمی خلاقیت و حوصله میتوانیم با فرش و کفپوش مناسب ، فضای داخلی خانه را به فضای پر طراوت تبدیل کرده و به آن شخصیت ببخشیم . علاوه بر آن چون کف خانه برجسته ترین قسمت دکوراسیون داخلی  محسوب میشود . سزاوار است آن را به بهترین نحو بیاراییم .

خرید فرش

بعد از انتخاب فرش مورد نظر برای منزل یا محل کار نوبت به خرید فرش میرسد که تمامی این نکات را تکمیل و به این نکات که در مقاله است جامه عمل می پوشاند .
باید دانست که از کجا و چه فروشگاهی خرید کرد که تمامی نکات اساسی خرید فرش را به شما بگوید و علاوه بر این نیز مجموعه ای کامل با رنگ ها و اندازه فرش را دارا باشد . در این برهه از زمان خرید اینترنتی فرش بسیار جذاب است و راحتی و آسودگی را برای خریداران فرش به ارمغان آورده است .
باید دانست که علامت اطمینان که در سایت فروشگاه الیاسی است نشان بر این دارد که این سایت کاملا قابل اطمینان است . و برای خرید اینترنتی فرش مناسب است .
فرش ایرانی دارای ابعاد ، رنگ بندی و ساختار طرح بسیار غنی و متنوعی است  . هر کدام از این خصوصیات خود به تنهایی و یا در کنار هم این هنر ، صنعت را در فضای دکور ، به عنوان یک کامل کننده در دکور سنتی و مدرن جای می دهد . در این بخش بر آنیم که فرش ایرانی را نه به عنوان جایگزین بلکه همگام با مبلمان و هماهنگ با سایر الزامات دکور امروز دنیا به فعالان این عرصه در داخل و خارج ایران معرفی کنیم .

کلمات کلیدی مرتبط :
'تنوع و رنگ فرش ماشینی' , 'فرش و کفپوش مناسب' , 'خرید اینترنتی فرش'
نظرات کاربران
نظری برای این مطلب ثبت نشده است
نـظـرات
نام و نام خانوادگی :
عنوان مطلب :
نظر شما :
دیگر مطالب کاربردی فرش
درباره مشخصات کامل فرش
کارخانه فرش کاشان چگونه است
تمیز کردن فرش ماشینی 1000 شانه
اصول خرید فرش ماشینی
تفاوت خرید اینترنتی فرش ماشینی با خرید از فروشگاه فیزیکی
ادامه
سفارش اینترنتی انواع فرش بصورت عمده
خرید اینترنتی فرش ماشینی با کیفیت بالا